Vasif Soysal

Randevu Telefonu

0 (530) 109 62 16

E-mail

vasifsoysal@hotmail.com

Çalışma Saatleri
Hafta İçi :09:00-17:00
Cumartesi : 10:00-15:00

Endoskopik DSR

Videoyu oynat

GÖZ YAŞI KANALININ ANATOMİK GÖRÜNTÜSÜ

Göz yaşı; göz kapağının altında bulunan bezlerden salınan bir sıvıdır. Bu sıvı göz kırpmaları ile göz yüzeyini dolaştıktan sonra punktum dan geçerek göz yaşı kesesine (Lakrimal kese) ulaşır, buradan gözyaşı kanalı ile burun içerisine akar.

Göz yaşı kanalı tıkanıklığı; göz yaşı kanalı tıkanıklığı, doğuştan (konjenital), iltihaplanma, travma, tümör ve cerrahi girişimler sonucu olabilir.

Göz yaşı kanalındaki tıkanıklık sonucu, gözde sulanma, akıntı, iltihaplanma, şişlik, ağrı ve çapaklanma olur. Kanaldaki tıkanıklığın burun içerisinden endoskop yardımı ile açılmasına, endoskopik dakriyosistorinostomi (DSR) ameliyatı denir.

Endoskop DSR; endoskop eşliğinde burun içerisinden keseye ulaşılarak, kese burun içerisine açılır, kese içerisindeki iltihap boşaltılır, silikon tüpün bir ucu alt punktum dan, diğer ucu üst punktum dan geçirilerek burun içerisinde bağlanır ve tespit edilir. Yerleştirilen tüp 3-6 ay bekletilir, sonra çıkarılır.Endoskopik DSR ameliyatında yüz bölgesinde kesi, dikiş izi, yara izi olmaz. Minimal invaziv bir ameliyat olduğu için hasta aynı gün taburcu edilir ve kısa sürede işine dönebilir.