Vasif Soysal

Randevu Telefonu

0 (530) 109 62 16

E-mail

vasifsoysal@hotmail.com

Çalışma Saatleri
Hafta İçi :09:00-17:00
Cumartesi : 10:00-15:00

ULTRASONİK BURUN ESTETİĞİ (PİEZORİNOPLASTİ)

Picture4

Piezorinoplasti (ultrasonik burun estetiği); Burun kemiklerini ultrasonik ses dalgaları ile keserek, buruna düzgün ve kalıcı bir şekil verme ameliyatıdır. Piezo da kullanılan kesici uçlar damar ve yumuşak dokuları kesmediği için dokulara zarar vermez. Piezo ile yapılan ameliyatlarda, ameliyat sonrası burunda ve yüz bölgesinde ödem (şişlik), morarma çok az olmaktadır. Piezo ameliyat süresini kısaltmakta ve hastalar çabuk iyileşip kısa sürede iş hayatına dönebilmektedirler.

BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

Burun Estetiği (Rinoplasti) ; buruna düzgün ve kalıcı bir şekil verme ameliyatıdır. Estetik burun ameliyatı, kişinin yüzüne, cilt yapısına ve burun anatomisine göre planlanmalıdır. Burunun yüzümüzün diğer kısımları ile uyumlu ve doğal bir görünüme kavuşturulması bu ameliyatın temel amacıdır.Ameliyatın başarısı burun yapısı ile yakından ilgili olduğu kadar hastanın isteğiyle de ilgilidir. Cildin kalınlığı veya inceliği, kıkırdak ve kemik yapıların durumu   ameliyatın başarısında önemli rol oynar. Rahat nefes alma ve doğal bir burun amaçlanmalıdır.Burun estetiği ameliyatında, burnun boyutları azaltılabilir veya arttırılabilir, burun ucunun veya köprüsünün şekli değiştirilebilir, burun delikleri daraltılabilir veya burun ile üst dudak arasındaki açı değiştirilebilir, burun sırtındaki kemik çıkıntılar alınarak düzeltilebilir. Estetik burun ameliyatlarında mükemmel bir sonuca ulaşmak genellikle mümkün değildir. Her hastanın dokusu ameliyata farklı cevap verdiği için hiç   bir cerrah sonuç hakkında bir garanti veremez. Estetik burun ameliyatlarında ulaşabileceğimiz başarı oranı, hastanın burun dokularının uygun olup olmaması ile doğrudan ilgilidir. Burun tek bir organ olmasına rağmen yüzün orta hattına yerleşmiş iki taraflı organ özelliğindedir. Bu nedenle ameliyat sonucunda iki tarafın simetrik olarak benzer bir görünüme kavuşturulması ve başarılı bir sonuç alınmasını zorlaştıran bir durumdur. Bu ameliyat, kişinin fizik görünümünü değiştirerek kendisine olan güvenini arttırabilir, fakat ideal bir görünüm vermesi mümkün olmayabilir. Ameliyat olmaya karar vermeden önce beklentilerinizi çok iyi belirleyip doktorunuzla paylaşmanız gerekir. Bu ameliyatta hedefimiz, burundaki mevcut dokuları kullanarak doğal görünümlü ve yüze uyumlu bir burun yapmaktır.Ameliyatın başarısı cerrahın bilgi, beceri ve tecrübesinin yanında hastanın yaşı, genel sağlık durumu, burun cildinin yapısı, burun görünümündeki bozukluğun derecesi, yara iyileşmesi, sigara kullanımı, yüzün diğer yapılarının pozisyonu, kullanılan cerrahi aletlere (piezo gibi) ve cerrahi tekniğede bağlıdır. Estetik burun ameliyatları yüz gelişiminin tamamlandığı kızlarda 16-17, erkeklerde 17-18 yaşından sonra yapılabilir.

BURUN UCU ESTETİĞİ(TİPPLASTİ)

Burun Ucu Estetiği (Tipplasti); Burun ucundaki düşüklük, genişlik, uzunluk ve asimetri gibi şekil bozukluklarının düzeltilmesi ameliyatına tipplasti (burun ucu estetiği) denir. Aynı anda burun kanatlarındaki genişlik ve şekil bozuklukları da düzeltilebilir. Burun ucundaki şekil bozukluğuna göre yumuşak doku veya kıkırdakların bir kısmı çıkarılabilir, çıkarılan parçalar ile burun ucu şekillendirilebilir. Tipplasti açık teknik ile veya kapalı teknik ile yapılabilir. Tipplasti de kemik yapılara dokunulmadığı için ödem (şişlik), morarma pek olmaz, iyileşme süreside rinoplastiye göre kısadır, genellikle alçıya ihtiyaç olmaz. Burun ucu ameliyatı genel anestezi ile yapılmaktadır, lokal anestezi ilede yapılabilir. Ameliyat yaklaşık 1 saat sürer, ameliyattan 5-6 saat sonra hasta taburcu edilir.

REVİZYON RİNOPLASTİ

Revizyon Rinoplasti, estetik burun ameliyatları sonrasında burunda oluşabilen eğilme, asimetri gibi anatomik problemler, burun tıkanıklığı gibi fonksiyonel sorunlar ya da oluşan görsel sonucun arzu edilen şekilde olmaması gibi durumlarda yapılan ikinci ya da daha fazla sayıdaki cerrahi müdahaleler “revizyon rinoplasti” olarak adlandırılmaktadır. Revizyon ameliyatları iyileşmenin tamamlandığı 1 yıl sonunda yapılmalıdır, önceki ameliyatta greft kullanılmış ise 2 yıl beklemek doğru olacaktır. Revizyon ameliyatlarında yapışıklıklar, kemik ve kıkırdaklarda kayıp olabilir, bu durumlar revizyon ameliyatlarını zorlaştırmaktadır. Yeterli kıkırdak olmadığı durumlarda kulaktan veya kaburgadan kıkırdak almak gerekebilir. Kulak kıkırdağı kulağın arka kısmından alınmakta, nadiren iz ve deformite oluşabilmektedir. Kaburga kıkırdağı meme altı çizgisinden 2 ila 4 cm kesi ile yapılmalıdır.

RİNOPLASTİ AMELİYATI SONRASI BAKIM

Burun içerisindeki tampon 5-7 inci günde, burun üzerindeki alçı ise 8-10 uncu günde çıkarılır. Bazı hastalarımız alçı çıkana kadar duş almıyor doğru değil, alçıya su değmemek kaydıyla, ameliyattan sonra ikinci gün duş alınabilir. Terleme ile alçı gevşeyeceği için sıcak yerlerde durmamak gerekir.Ameliyat sonrası aşırı fiziksel aktiviteden uzak durulmalı, buruna darbe gelmemeli, 2 hafta sümkürmek yasak, 2 hafta sonra   burun deliklerini parmak ucu ile kapatarak hafif   sümkürme yapılabilir, buruna basınç yaparak sümkürme yapılmamalıdır.Ameliyatı takip eden 6 hafta boyunca güneş ışığından uzak durulmalı, aşırı sıcak burunda şişmeye ve burun kanamasına neden olabilir. Burun ameliyatlarından sonra göz altlarında ve yüzde şişme olabilmektedir, bu şişlikler 1-2 hafta içinde geçecektir, buz uygulamaları şişlikleri minimuma indirmektedir.Doktorunuzun verdiği ilaçlar dışında ilaç almayın. 6 ay boyunca her türlü gözlük kullanılmaması daha sonraki dönemde hafif bir çerçeve kullanılması önerilir. Burnunuz açıldıktan sonra burun cildini sıvı sabun veya özel losyonlarla temizleyiniz. Bantlarınız alındıktan sonra makyaj yapabilirsiniz.